ÇAÇOY’UN Başarısı Almanları Etkiledi

Çankaya Ahşap Çocuk Oyuncakları Atölyesi (ÇAÇOY), 21 yıl önce Türkiye ve Almanya arasında imzalanan “Gençliğe Yönelik Politikalarda İşbirliği” protokolünün bu yılki başlığı kapsamında Almanya’dan gelen bir heyeti konuk etti. Her yıl farklı temanın ele alındığı protokolün bu yılki başlığı “Engellilerin Rehabilitasyonu ve Mesleki Açıdan Hayata Kazandırılması” olarak belirlenince İŞ-KUR yetkileri Almanya’dan gelen heyete inceleme alanı olarak ÇAÇOY’u adres gösterdi.

Almanya Federal Aile, Yaşlılar, Kadınlar ve Gençlik Bakanlığı’ndan gelen heyet, Çankaya Belediyesi ve İş-Kur’un birlikte yürüttüğü; engelli bireylerin ekonomik ve sosyal yaşama katılımını sağlayan ÇAÇOY’u, eğitim ve istihdam çalışmalarının bir arada olduğu Çankaya Belediyesi Sosyal Projeler Merkezi’nde ziyaret ederek proje hakkında detaylı bilgi aldı. Ziyarette Alman heyete, komisyonun Türk tarafını temsilen Gençlik ve Spor Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve İş-Kur’dan yetkililer de eşlik etti.

Çankaya Belediyesi’nin ve İş-Kur’un birlikte yürüttüğü projede zihinsel ve bedensel engelli bireylere sağlanan kurs olanaklarını yerinde inceleyen, kursiyerlerin teorik ve pratik eğitim aldıkları atölye ve sınıfları gezen heyet korunaklı iş makineleri hakkında da detaylı bilgi aldı. Engellilerin rehabilitasyonu ve mesleki açıdan hayata kazandırılması konusunda Türkiye’deki örnekleri yerinde görmek ve ziyaret edilen kurumlarla olası ortak proje fikirlerini hayata geçirmeyi amaçlayan gezi kapsamında Alman heyet, Çankaya Belediyesi ve İş-Kur yetkililerine çalışmalardan dolayı teşekkür etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir