Kadın Temizlik İşçilerimiz Basında

e-Posta Yazdır PDF

Cumhuriyet Gazetesi 17.09.2010 tarihli Ankara ekinde Çankaya Belediyesi'nde hizmet üreten kadın temizlik işçilerimize tam sayfa ayrılarak geniş bir şekilde yer verildi.

Üstte görseli bulunan ilgili haberin tam metni aşağıda:

Çankaya Belediyesi, kadın temizlik .görevlisi sayısını 100'e çıkardı. Kızılay'da, Bahçelievler'de, Maltepe'de cadde ve sokak kaldırımlarını süpüren kadınlar, erkek çalışma arkadaşlarına göre daha iyi koşullarda iş yapıyorlar. Kadın temizlik görevlileri, yaşlıların ve gençlerin Ankara'yı kirletmesinden yakmıyor.
Kadın temizlik görevlileri, sokaklarda sık rastladıkları tinercilerin saldırılarından çekiniyor.
Kimisi evli, kiminin çocuğu var. Kimi gündelik temizlik işine giderken, Çankaya Belediyesi'ne temizlik görevlisi olarak alınmış.
Erkek çalışma arkadaşları kendilerinden 1-1.5 saat önce, sabah 06.00'da işbaşı yapıyor. Kadınlara ise işe başlama ve işi bırakma saatlerinde pozitif ayrımcılık yapılıyor. Sabahın 7.00'de işe başlayan kadın temizilk görevlileri, ailevi ve diğer sosyal ihtiyaçlarını giderebilmeleri için 15.00'te iş bırakıyor. Bir işleri olduğu için mutlular, Ankara'nın merkezi semtlerinde süpürge sallıyorlar...

Çankaya Belediyesi Temizlik işleri Müdürü Zeynel Atalay, başkentte kadınlara yönelik önemli bir istihdam alanı oluşturulduğuna dikkat çekiyor. Atalay, "Ankara'da kadınların da erkekler gibi çalşması, sigortalarının olması, kendi paralarını kazanmaları açısından önemli bir adım attık. Özellikle maddi açıdan sıkıntı yaşayan, evli ve çocuklu kadınlara imkân sunduk" değerlendirmesini yapıyor.
'Kadınlar caydırıcı' Kadın işçilerin Ankara'nın cadde-sokak temizliği ve temizlik bilincine farklı bir boyut getirdiğini anlatan Atalay, "Kadın temizlik işçilerimizin göreve başlaTEMİZLİKÇİ malarından bu yana, Kızılay ve civarının daha temiz olduğunu görüyoruz, vatandaşlar da kadın çalışanları gördüklerinde biraz daha bilinçli ve saygılı davranıyorlar, yere çöp atmak istemiyorlar" diyor.

Toplam 100 kadın temizlik görevlisinin bulunduğunu, bunların Yenişehir Maltepe, Bahçelievler, Tunalı Hilmi Caddesi, 100.
Yıl ve Cebeci bölgelerinde görevli olduklarını belirten Atalay, kadın çalışan sayısının ve çalıştıkları bölgenin artırılmasını düşündüklerini kaydediyor.
Tinercilerden korkuyoruz' Elif Çelik, Reyhan Seymen, Fadime Gülcan, Müzeyyen Öcal ve Zehra Uğurelli Kızılay'da çalışıyorlar. Kızılay'ı sabah saaat 07.00'de süpürmeye başlıyor, saat 15.00'te süpürge bırakıyorlar. Kadın işçiler, gün içinde çalışırken, tinercilerin kendilerine saldırmalarından korktuklarını dile getiriyorlar, işçiler, "Bir gün içinde sorumlu olduğumuz cadde ve sokakları temizlerken küçük ve dar sokaklara giriyoruz, yalnız çalışmak bizi korkutuyor, tinercilerle de çok fazla karşılaşıyoruz ve saldırmalarından korkuyoruz" diye yakınıyorlar.
'Sokaklar daha güvenli' Kadın işçilerin birçoğu daha önce evlere gündelik temizliğe gittiğini söylüyor. Yeni işlerinin eskisine göre daha iyi olduğunu, sınırlı bir sorumluluk alanı bulunduğunu, sigortalan olduğuna dikkat çeken kadınların ortak değerlendirmesi şöyle: "Düşük ücretlerle, sigortasız ve saatimiz belli olmadan çalışıyorduk, ev işlerine gitmek bizi daha fazla yoruyordu, cam silerken, perde takarken sorun yaşıyorduk, güvencemiz yoktu.

Şimdi de temizlik yapıyoruz fakat temizleyeceğimiz yer belli, saat belli ve en güzeli sosyal güvencemizin olması, tinerciler dışında bizi korkutan bir şey yok."
'Kendime güvenim arttı' Sigortalı işte çüışmanın ve kendi paralarını kazanmanın gururunu yaşadıkların: dile getiren kadınlar, " Eşlerimiz asgari ücretle çalışıyor ve kazandıktan para yetmiyor. Hem bildiğimiz bir işi yapıyor hem de kendi paramızı kazanıyoruz. Bu işe başlayalı elimiz para gördü" diyorlar. Reyhan Seymer. aile bütçesine katkısını şu sözlerle anlatıyor: "Eşimi büyük bir yükten kurtardım, asgari ücretle zor koşullarda çalışıyor ve ihtiyaçlarımızı yetiştiremiyor, benim işe girmemle eşimin yükü hafifledi, kendime güvenim arttı." Yirmi yıldır temzlik işçisi olarak çalışan ve bölge sorumlusu olan Necati Baydan, kadınların daha iyi temizlik yaptığını ve insanlardan daha çok saygı gördüklerine dikkat çekiyor. Baydan, izlenimlerini şöyle aktarıyor: "Bizler kadınlar kadar temizlik yapamıyoruz, biz bir sokağı süpürüp geçiyoruz ama kadınlar bizim 15 dakikada temizleyip çıktığımı/ sokatan iki buçuk saaatte ancak çıkabiliyor. Sokak sonundaki temizlikçi kadın, sokak başındaki küçük bir çöpü almak için gidiyor.
Onların temizlediği sokaklar daha temiz oluyor, bunu görebiliyoruz. Tabu insanların kadınlara karşı sergiledikleri hareketler de farklı oluyor. Bize 'Buraya gel şurayı da süpür, işin çöp toplamak değil mi?' denilirken, kadınlara daha düzgün davranıyorlar." Bütün günleri kirletilmiş sokakları, kaldırımları temizlemekle geçen işçilere, Ankara'yı daha çok kimlerin kirlettiğini soruyoruz.

Kirlilikle birebir muhatap olan işçiler, yaşlıların yürüyüş alanlarını, kaldıranları, gençlerin ise daha çok dershane ve kafelerin önlerini kirlettiklerine dikkat çekiyorlar.
'Kadınlar bilinç getirecek' Kadın işçiler, temizlik işine başlamalarından sonra insanların daha anlayışlı olmaya başladıklarını gözlemlemiş. Kendilerini çalışırken gören Ankaralıların daha duyarlı davrandıklarını belirten kadın işçiler, çalışan kadın sayısının artmasıyla çevre bilincinin daha da gelişeceğini düşünüyorlar. 

 
www.cankayabelde.com.tr Anasayfa --> Haberler --> Belediyeden Haberler --> Kadın Temizlik İşçilerimiz Basında