Ahlatlıbel Cafe&Bistro Ankara Kültür Sanat'ta...

e-Posta Yazdır PDF

Arkadaş Yayınları'nın 19 yıldır çıkarttığı aylık Ankara Kültür-Sanat Etkinlikleri bülteninin yeni sayısında, "Bu Ay Nereye Gidelim?" isimli köşesinde Nuray Özener Değirmencioğlu Ahlatlıbel Cafe&Bistro'ya geniş yer verdi.

Tesislerimizde gerçekleştirdiğimiz yılbaşı partisinden ve Ahlatlıbel Cafe&Bistro'dan övgüyle bahseden yazının metnini aşağıda okuyabileceğiniz gibi bültenin internet versiyonuna da yandaki resmi tıklayarak ulaşabilirsiniz. 

Yeni yıla baştanbaşa yenilenen bir mekânda merhaba diyelim. Burası Çankaya Belde A.Ş Ahlatlıbel tesisleri. Sizler için; doğanın tam ortasında nefes alabileceğiniz, huzur bulabileceğiniz; ai­leniz ve dostlarınızla sımsıcak sohbetleri paylaşacağınız popüler bir mekân halini almış. I Haziran ayında hizmete başlayan Ahlatlıbel Cafe&Bistro'da. kışın en güzel manzaralarını, baharın en güzel renk­lerini, yazın ise sere serpe çimlere uzanıp rahatlayabileceğiniz bir ortam da buluyorsunuz kendinizi.

Sizlere her zaman şehrin yorucu, stres­li ortamından uzak kalabileceğiniz soh­beti, mutluluğu bir yemek yeme süresi içinde yaşayabilece­ğiniz mekânları anlat­maya, tanıtmaya çalıştım. Burasını birçoğunuzun bildiği bir mekân diye düşünebilirsiniz. Ancak Ahlatlıbel Cafe&Bistro tamamen yenile­nen modern-şık yapısıyla, mönüsündeki bol seçeneklerle, sağlıklı lezzetleri ve uygun fiyatlarıyla gidebileceğiniz en güzel yerlerden birisi haline geldi. 240 m2lik açık alanı olan ve 140 kişilik kapalı mekânı ahşabın şıklığıyla dekore edilen mekânın bahçesinde 250 kişiye servis verilebiliyor.

Turizm otelcilik eğitimi alan Ulaş Kılıç, Belde A.Ş' ye ait olan işletmenin koordinatörlüğünü yapıyor. Her gün saat 10-23 arası açık olan Ahlatlıbel Cafe&Bistro'da usta şefi Hasan ile birlik­te toplam sekiz kişi ile hizmet veriyorlar.

80 ve 90'lı yılların melodileri yemek­lerinize eşlik ediyor.

Mönüde neler mi var? İnce hamurlu pizzalar, salatalar, makarnalar, kumpirler, krepler, fajita'lar, Macar-Meksika börekleri ve köftesi "özel' hamburger. Çin böreği, kremalı tavuklu ve sebze ağırlıklı olarak hazırlanıyor. Size soğuk havalar için içinizi ısıtacak kremalı, patlıcanlı çorbayı özellikle önereceğim. Meksika böreği ise ince doğranmış dana eti ve jalapeno biberi ile hazırlanıyor. Aslında tüm yiyeceklerde tamamen dana bonfile eti kullanılıyor ve buna rağmen fiyatlar inanamayacağınız kadar uygun. Tatlılara gelince; tiramisu özel kanyaklı kekle yapılıyor. "Cheese" kek ise en hassas damak tatlarına layık. Kahveden alkole dek tüm içecekleri bu mekânda bulabilirsiniz.

Yılbaşı akşamının çok renkli yaşandığı Ahlatlıbel Cafe&Bistro'da neler yoktu ki? Üniversite öğrencileri için şeh­rin değişik nok­talarından ücretsiz servisler kaldırıldı. 1000 kişilik organizas­yonla; Radyo ODTÜ sponsorluğunda lazer ve ışık gösterisi yapıldı. Açık yiyecek stantları, dünyaca ünlü DJ'lerin hazır­ladığı müzik ve şovun yanı sıra özel sürprizlerle birlikte sıcak şarap ikram edildi. Ve Bedük konseri ile noktalanan eski yıl 2010'dan 2011’e muhteşem bir adım atıldı.

2011 sizlerin en mutlu günlerinizi yaşadığınız unutulmaz bir yıl olsun. Mutlu kalın.

Ahlatlıbel Cafe & Bistro Tel: 0 312 489 8 555 www.facebook.com/ahlatlibel 

 
www.cankayabelde.com.tr Anasayfa --> Haberler --> Bizden Haberler --> Ahlatlıbel Cafe&Bistro Ankara Kültür Sanat'ta...