Alman Stajerler Engellilerimizin Yanında

e-Posta Yazdır PDF

Çankaya Belde A.Ş ile Almanya’nın Lünen kentinde yer alan Multikulturelles FORUM adlı kuruluş arasında geçen yıl Çankaya Belediye Meclisi’nde kabul edilen ‘Değişim Yoluyla Bütünleşme’ staj projesiyle Ankara’ya gelen Alman gençler deneyim kazanıyorlar.

Zihinsel ve fiziksel engelli bireylerin mesleki ve sosyal rehabilitasyonlarını sağlama amaçlı olarak Çankaya Belde A.Ş bünyesinde faaliyete geçen Sosyal Projeler Merkezi (SPM)’nde staj yapma olanağına kavuşan Julian Schaper, Sarah Stracke, Kevin Gosewinkel ve Mandy Gedowski hem Almanya’da alacakları engelli eğitimi için tecrübe kazanıyorlar hem de engellilerle empati kurma şansı yakalıyorlar.

Proje kapsamında Ankara’ya 14 kişi geldiklerini, gerek Çankaya Belde A.Ş bünyesinde gerekse özel sektörde staj yaptıklarını ifade eden gençler, Mart ve Nisan aylarını kapsayan staj döneminde yabancı bir ülkeyi de tanıma fırsatı yakaladıklarını belirttiler.

Yaşları 19 ila 32 arasında değişen Alman gençlerden Sosyal Projeler Merkezi’nde stajına devam eden Julian Schaper, Sarah Stracke ve Kevin Gosewinkel, SPM’nin çok sayıda projesinden ve atölyesinden birisi olan Çengel Kafe’de eğitimlerini sürdürürken Mandy Gedowski ise Çankaya Belediyesi’nin bedensel ve zihinsel engelli kursiyerlerini ahşap oyuncak imalatçısı olarak mezun ettiği Çankaya Ahşap Oyuncaklar Atölyesi (ÇAÇOY)’nde ahşap oyuncak yapmayı öğreniyor.

Almanya’ya göre Türkiye’de engelli yaşamının sıkıntıları olduğunu belirten gençler, Almanya’da tüm yolların yayalar için özellikle engellilerin rahat yürümesi için yapıldığını sözlerine eklediler.

Bu tür projelerin ülke prestiji açısından büyük öneme sahip olduğunu dile getiren Çankaya Belde A.Ş. Sosyal Projeler Merkezi Projeler Koordinatörü Yalçın Dal ise iki aylık eğitim süresini tamamlayıp sertifika almaya hak kazanacak olan gençlerin engelli çocuklar üzerinde olumlu etkisi olduğunu belirtti. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
www.cankayabelde.com.tr Anasayfa --> Haberler --> Latest --> Alman Stajerler Engellilerimizin Yanında