ÇENGEL CAFE 2

e-Posta Yazdır PDF
Çankaya Belediyesi Sosyal Projeler Merkezi Engelsiz Kafe Projesi (ÇENGEL KAFE 2), zihinsel ve bedensel engelli yurttaşlarımızın toplumsal yaşama tam katılımının sağlanması ve yaşam standartlarının yükseltilmesine giden yolda atacağı adımlardan birisidir. 

ÇENGEL KAFE 2 bedensel ve zihinsel engelliler için düzenlenmiş küçük kafesinde, profesyonel ve tecrübeli meslek elemanları, her biri turizm alanında akademik eğitimini almış, yıllarca sektörde tecrübe edinmiş, yetkin eğitmenlerinin gözetiminde uygulamalı olarak servis elemanı yardımcılığı eğitimi vermektedir. 
Bu eğitimle kursiyerlerimizin, ülkemizdeki her türlü yiyecek, içecek hizmeti veren kurum ve kuruluşta sertifikalı, mesleki eğitimini almış, uygulamada tecrübe edinmiş bir şekilde istihdam edilebilecek ve ülkemizin turizm sektörüne katkı sağlayacak yurttaşlar olarak hizmet sektörüne dahil olmaları ve çalışma yaşamına kazandırılmaları amaçlanmaktadır. Amacımız engelli yurttaşlarımızın da, gerekli destek ve gözetim sağlandığında uluslar arası standartlarda seçkin, eğitimli ve alanında tecrübeli bireyler haline gelebileceklerini göstermektir.

25 Haziran 2012 tarihinde 10 zihinsel ve bedensel engelli kursiyerimizle eğitime başlayan kursumuza İŞKUR da 61.896 TL mali destek sağlıyor, bu destekle iki teknik öğretmen ile bir sosyal hizmet uzmanını işe almış bulunuyoruz. Çankaya Belediyesi ve onun şirketi Çankaya Belde A.Ş. de projenin alt yapısını ve yönetimini bu eğitime hazırladı. 

Kursumuz bünyesinde;  engelli kursiyerlerimiz her gün özel olarak imal ettirdiğimiz ve tekerlekli sandalyeli kursiyerlerimiz için de tasarlanan servis araçlarımızla evlerinden alınıp kurs bitiminde tekrar evlerine bırakılmaktadır. Ayrıca bu servis araçlarımız ihtiyaç duyan Çankayalıların da taşınmasında ücretsiz olarak hizmet vermektedir. Kursiyerlerimize her gün ücretsiz öğlen yemeği ve İşkur tarafından günlük 20 TL de cep harçlığı ödenmektedir.

Uygulanacak müfredat Milli Eğitim Bakanlığı Çıraklık Eğitimi Genel Müdürlüğü'nün onayını aldı. Toplamda 6 ay, yani 120 gün, 960 saat teorik ve uygulamalı eğitim verilecek, eğitim sonunda düzenlenen sınavlarda başarılı olan kursiyerler  “servis elemanı yardımcısı” sertifikası alacaklardır.
 
TEKNİK EĞİTİM
 
Proje kapsamında  yiyecek ve içecek hizmetleri servis elemanı yardımcılığı eğitim süresinde:

Görgü kuralları, adab-ı muaşeret kuralları, kişisel bakım, hijyen ve sanitasyon kuralları ve uygulaması,  yiyecek ve içecek hizmeti veren işletmeler, servis elemanlarının tanımı ve görevleri, modern ve klasik servisler,  kahvaltı servisi , kuver açma, tepsi ve tabak taşıma,boş toplama, soğuk ve sıcak içeceklerin  yapımı ve servisi, oda servisi, başlangıç yemekleri ve servisi, antrelerin yapımı ve servisi, ana yemeklerin servisi, tatlıların servislerinin yapılmasına yönelik dersler verilmektedir.
  
Çankaya Engelsiz Kafe uygulama atölyesi kapsamında kursiyerlerimize verilen uygumla dersleri:
  • Tepsi taşıma ve boş alma
  • Kuver açma ve toplama
  • Modern servis şekilleri
  • Oda servisi
  • Kahvaltı servisi
  • Soğuk ve sıcak içeceklerin yapımı ve servisi 
 
SOSYAL REHABİLİTASYON
 
Çankaya Engelsiz Kafe Projesi ( Çengel Kafe 2) engellerin ortadan kaldırıldığı, birlik ve beraberliğin pekiştirilerek engelli bireylerin sosyal yaşamda görünürlüğünü sağlayacak, engelli ailelerini de kapsayacak olan  bir dizi sosyal rehabilitasyon faaliyetlerini içermektedir.

Sosyal Hizmet Uzmanlarınca hazırlanan, kursiyerlerimizin bireysel gelişim ve özellikleri göz önüne alınarak, kendilerini keşfetmeleri, güçlerinin farkına varmaları ve özgüvenlerini yeniden sağlamaları için programlanan; resim, müzik, yoga, halkoyunları, yaratıcı drama, film gösterimleri  gibi sanatsal etkinliklerin yanı sıra geziler, piknikler, aktivitelerin düzenlenerek,  çeşitli alanlardaki  sanatçıların kursiyerlerimizle buluşmalarını sağlayarak paylaşımların zenginleştirilmesi, farkındalıkların arttırılması planlanmıştır.

Sosyal Rehabilitasyon çalışmaları, alanında uzman meslek elemanlarınca  yürütülen çalışmalarla aile ve bireylerle mesleki görüşmeleri, sosyal incelemeleri kapsamakta, bu çerçevede saptanan ihtiyaçların karşılanmasında kurumlar arası iletişimi sağlamayı amaçlamaktadır. 
 
www.cankayabelde.com.tr Anasayfa --> Projeler --> ÇENGEL CAFE 2