ÇAÇOY ' da Ayın Elemanı : Hem Kol Hem Kafa Emekçisi

e-Posta Yazdır PDF

Çankaya Belde A.Ş., hem işyerindeki verimliliği hem de çalışanların motivasyonunu artırmak için küçük bir “şirket içi” yarışma başlattı.

 
İlk kez düzenlenen “Ayın Elemanı” yarışmasını Çankaya Belediyesi’nin ödüllü projesi ÇAÇOY’un emektarı ve ağabeyi Memduh Yapmış kazandı.

 
Engelli bireylerin istihdama ve sosyal hayata katılımını sağlamak açısından örnek proje modeli gösterilen Çankaya Ahşap Çocuk Oyuncakları Atölyesi (ÇAÇOY) sadece yurtiçi ve yurtdışından ödül kazanmıyor. Çankaya Belde A.Ş. bünyesinde üretim yapan ÇAÇOY, şirket genelinde düzenlenen Ayın Elemanı yarışmasına da atölye çalışanı Memduh Yapmış’ın birinciliğiyle imza atmış oldu. 
 
ÇAÇOY Atölye’nin ilk kursiyerlerinden ve çalışanlarından olan Memduh Yapmış, geçirdiği trafik kazası sonrasında tekerlekli sandalyeli bir yaşama başlamış. Türkiye gibi engelli bireylerin istihdama ve sosyal hayata katılımını sağlayacak politikaların sadece kâğıt üzerinde geliştirildiği bir ülkede, sırf bu zorluğa rağmen bile umudunu ve yaşama azmini hiç yitirmemiş. ÇAÇOY kurulduğunda kursiyer ekibinde ilk yer alan Memduh Yapmış, aradan geçen 4 yılda ne azminden ne de şevkinden bir şey kaybetmiş değil. 

“Bu ödüle layık görülmek benim için çok önemli” diyen Memduh; “Burası, bu atölye benim için büyük anlamlar taşıyor. Üretebildiğim ve yeni fikirlerle gelebildiğim sürece hayatımda eksiklik yok. Bu açıdan bu ödülü almış olmaktan mutluyum. Emeğin karşılıksız kalmadığını görmek güzel.” diye konuşuyor. 
 
İlk kez düzenlenen ve 700’ü aşkın çalışanı olan bir şirkette “Ayın Elemanı” seçilmenin gurur verici olduğunu söyleyen Memduh, “Ben ÇAÇOY’un en eskilerindenim. Buradaki arkadaşlar bana “abi” der; sanırım seçici kurul, işyerindeki verimlilik kadar sosyal ilişkileri de göz önüne aldı. Hem iş arkadaşlarım hem de işverenlerim tarafından takdir edilmek güzel bir şey. Herkese teşekkür ediyorum.” dedi.
 
UYGULAMA DEVAM EDECEK
 
Belde A.Ş. çalışanları arasında tatlı bir rekabet yaratan “Ayın Elemanı” seçmelerini hem iş verimini artırması hem de personelin “emeğin karşılıksız kalmadığını görmesi” açısından önemsediklerini ifade eden Belde A.Ş. Genel Müdürü Muzaffer Kökver, “Memduh’u seçerken sadece “çok çalışkan” diye seçmedik. Memduh iş arkadaşlarıyla olan sıcak ilişkisi; deneyiminden kaynaklanan yol göstericiliği ve ağabeyliğinin yanı sıra şirket yönetimini, bir parçası olduğu ÇAÇOY’a ilişkin yeni projelerle sürekli diri tutmaya çalışıyor. ÇAÇOY’un nasıl daha ileride olabileceğine kafa yoruyor; buraya ilişkin aidiyet duygusunu sürekli canlı tutuyor ve bizlerden de bunu bekliyor. Yani Memduh buraya sadece alın teri değil kafa mesaisi de döküyor. Bu açıdan Memduh, gerek hocalarının gerek arkadaşlarının oylarıyla “Ayın Elemanı” olmayı fazlasıyla hak etmişti. Kendisi hem ilk oldu hem de çıtayı yükseğe koydu ancak eminim, sadece ÇAÇOY özelinde değil Çankaya Belde A.Ş. genelinde tüm çalışanlar bu çıtayı aşmak için muazzam bir çaba sarf edecekler” diye konuştu. 
 
ÇAÇOY’un “Memduh Abisi” Memduh Yapmış; atölyede düzenlenen ve şirket çalışanlarının da katıldığı mütevazi bir törenle Ayın Elemanı Ödülü’nü Genel Müdür Muzaffer Kökver’den aldı. Memduh’un fotoğrafı ayrıca bir ay boyunca Çankaya Belde A.Ş’nin duvarlarında olacak.

 
www.cankayabelde.com.tr Anasayfa --> Haberler --> Latest --> ÇAÇOY ' da Ayın Elemanı : Hem Kol Hem Kafa Emekçisi